Služka ve vlastním domě? Ne! Jak jsem znovu získala úctu své rodiny

„Marie, kde mám to kafe?“ ozvalo se z obýváku dřív, než jsem stihla dolít Kláře čaj. Ten hlas, Michalův, mi vždycky zabořil trn do srdce, protože to nebyla prosba, ale příkaz. Dcera na mě mrkla a s povzdechem utrousila: „Mami, prosím tě, hlavně neříkej nic, teď to není dobrá chvíle.“ Ale kdy je ta dobrá chvíle, když mi v kuchyni bublá tři plotýnky naráz, koláč se pálí v troubě a ve vzduchu visí nervozita jako těžká deka? Pocit vlastní zbytečnosti mě poslední dobou dusil víc než stará kamna v zimě.

Všechno to začalo tak nevinně. Klára s Michalem měli v bytě rekonstrukci, a já přece nemohla odmítnout dceru, když stála s kufry v předsíni, oči navlhčené starostí a únavou. „Jen na dva měsíce, mami, budeš ráda, že je doma ještě veselo,“ přemlouvala mě tenkrát, a já, bláhová, povolila. Jenže už čtvrtý týden jsem přežvykovala své rozhodnutí jako prošlou žvýkačku a hledala kousek klidu, který jsem měla dřív.

Klára byla pořád moje holka, i když jí už dávno nebylo dvacet. Jenže Michal, tak ten se změnil hned první týden ve vlastního krále našeho prostoru. Každé ráno mě probudil jeho dunivý hlas: „Marie, kde mám ponožky? A účtenky jsi mi dala?“ Jako bych byla jeho sekretářka, zabydlená v domácím županu, která čeká na rozkaz. Místo vděku jsem každý den dostávala nové seznamy věcí, které je potřeba udělat. „Někde je víc cukru, solíš moc málo, a chleba je suchý,“ hodnotil mě při večeři. Dcera mlčela, jen občas zachytila můj pohled a provinile se pousmála.

Jedno ráno jsem v koupelně zahlédla v zrcadle zcela cizí tvář – unavenou, s kruhy pod očima, smutnou. „Marie, seber se,“ šeptala jsem sama sobě. „Vždycky jsi měla důstojnost, tak kde je teď?“ Jenže sotva jsem si chtěla dát kávu a chvilku klidu, rozrazil Michal dveře: „Dáte mi k snídani něco pořádného, nebo si mám něco objednat?“ V tu chvíli mi přeskočila poslední trpělivost. Přisedl si ke stolu s Klárou, aniž by se na mě podíval, prohlásil jen: „Chutná ti to čajové pečivo? Mamka má starou školu, že jo.“ Sledovala jsem dceru, jak křečovitě hledí do hrnku.

Po obědě jsem se zavřela v ložnici a slzy už jsem nedokázala zadržet. Cítila jsem se jako ve vlastním vězení, kde sloužím někomu, kdo neváží můj čas ani úsilí. Z kuchyně jsem slyšela šepot. Klára tiše: „Prosím tě, Michale, zkus být aspoň trochu vděčný.“ A on, hlasitěji, až ke mně doletělo: „Je to jen tebe, holka, je tady, tak ať přiloží ruku k dílu. Poupraví, naučí se nové věci, mohlo by jí to prospět.“ Tehdy mi něco v hrudi puklo.

Večer jsem sklízela nádobí a Michal se natáhl na gauči s poloprázdným talířem na stolku, bramborová kaše na ubruse. „Marie! Ustlala bys mi v pokoji? Padám únavou.“ Položila jsem se do práce, žaludek mi svíral odpor. Potom jsem se nadechla a s pocitem napůl zoufalství, napůl vzteku jsem se postavila přímo před něj. „Michale! Dnes to končí. Nejsem tady proto, abych dělala služku. Jsem vaše máma, tchyně, ne vaší domácí síla. Jestli tu chcete zůstat, budete se ke mně chovat s úctou – nebo odejděte.“ Hlas se mi třásl, ale nikdy jsem nebyla tak rozhodná. Klára byla bílá jako stěna.

Nastalo hrobové ticho. Michal zčervenal, poprvé v životě vypadal, že neví, co říct. „Promiňte, já… já jsem to přehnal,“ zamumlal. Po chvíli vstal, bez řečí mi pomohl sklidit stůl a z pokoje odešel. Klára přiběhla a v očích měla slzy. „Mami, promiň. Nedovolila bych mu to, kdybych věděla, jak tě to bolí.“ Obě jsme si sedly ke stolu, chytila mě za ruku. „Chtěla jsem, abys byla šťastná, nějak jsem v tom zmatku zapomněla na tebe.“

Další dny byly jiné. Michal se stal najednou neviditelným, neustále se mi omlouval, začal mi pomáhat. „Marie, mohu vám podat talíř? Připravím večeři, odpočiňte si.“ Sledovala jsem ho nedůvěřivě, ale upřímně: jeho snaha nebyla jen na oko. Klára se zapojila víc do domácnosti a večery jsme trávili spolu, povídali si, jak jsme to dělávaly kdysi.

Nebyla jsem šťastná ze všeho – pachuť ponížení a vnitřního boje ve mně zůstala. Ale ustála jsem to, postavila jsem se za sebe a donutila je pochopit, že i já mám své hranice. „Nikdo si nezaslouží být služkou ve svém domě, ať už přijde jakkoli těžká doba! Měla jsem se ozvat dřív?“ ptala jsem se pak sebe i svých blízkých.

A co byste udělali vy na mém místě? Mlčeli byste, nebo hájili sami sebe, i za cenu konfliktu ve vlastní rodině?