Nevlastní matka, nevlastní láska: Příběh jedné mateřské zrady
„Nikdo už mě nerespektuje! To je pořád něco!“ hlasitě prohlásila tchyně Pavlína, když jsem ve třetím měsíci po porodu stála v naší malé kuchyni s uplakanou Terezkou v náručí. Byla to jedna z těch ošklivých únorových sobot, kdy sníh taje a vše je nasáklé pesimistickou vlhkostí. Vážně už jsem nemohla. Moje dcera Terezka trpěla na koliky, nespala jsem týdny a můj muž Filip trávil většinu času v práci, protože jeho firma právě padala do potíží. Všude po sociálních sítích jsem vídala šťastné maminky, kterým babičky berou děti i na dny, ale já? Měla jsem Pavlínu, která mi místo pomoci vmetla do tváře: „V tomhle věku už dávno nedokážu pobíhat kolem dítěte, mám nemocné kyčle a pravidelně mi buší srdce. Musíš se naučit si poradit sama, jako kdysi já!“
Ten den jsem seděla na kraji postele a poprvé po dlouhé době jsem si uvědomila, jak hrozně se cítím sama. Filip se mě snažil konejšit, ale veškeré jeho snahy vyšly vniveč, protože sám měl Pavlínu za silný vzor. Jenže pro mě byla jen ostře řezaným stínem, co si vždy držel odstup.
A pak se to stalo. O půl roku později Filipova sestra Veronika oznámila, že čeká dítě. Vše se najednou obrátilo naruby. Pavlína začala každý víkend péct polévky, nakupovat bio zeleninu, běhat kolem Veroničina bytu, žehličkou narovnávala mini oblečky a už měsíc před porodem k ní přechodně nastěhovala. Tam ji obletovala a každý post na Facebooku byl o tom, jak má být babička oporou, jak je mateřství těžké. Sledovala jsem to a měla pocit, jako bych nikdy v téhle rodině nebyla.
Začaly debaty. Filip nechápal mou bolest: „Ty to moc řešíš, Amélie prostě potřebuje pomoct. Máš říct mamce, ať přijde,“ odseknul jednou večer. Jenže máma byla po mrtvici, sama potřebovala moji péči. Do očí mi vyhrkly slzy: „Kdybych čekala, až tvá mamka přijde, skončím v blázinci. Proč ona může být super babička Veronice, a pro mě jen stará, nemocná paní?“
Týdny ubíhaly a Veronika se s Pavlínou sblížily neuvěřitelně rychle. Začaly spolu pořádat kurzy šití plen, vyšívaly dečky na kočárek. Pavlína dokonce běžela do Tesca pro příkrmy, které mi přišly zbytečné a přepálené, ale Veronika byla dojatá: „Mami, ty jsi anděl!“ Nojo, koukala jsem, anděl. Nevěděla jsem, jestli mám být víc smutná, nebo vzteklá.
Naše situace doma se horšila. Malá Terezka začala mít problémy s ekzémem. Noci byly nekonečné, nikdo nepřišel. Když jsem poprosila Pavlínu, jestli by mi mohla pomoct třeba jen s vařením, koukala na mě přes brýle a odmítla: „Já tohle už nedávám, mám své limity.“ Ale když Veronika psala na WhatsApp: „Mami, potřebuju pomoct v noci, malej ne a ne spát,“ Pavlína sbalila tašku do hodiny.
Filipa to trklo až tehdy, když Terezce bylo patnáct měsíců a chystala se její první oslava. Pavlína nám oznámila, že přijde jen na chvilku, protože Veronika má s manželem naplánovaný wellness a ona hlídá malého Filípka. „Tvoje maminka vždycky dává přednost tvé sestře,“ špitla jsem mu. Najednou to konečně vnímal:
„Proč s náma takhle jedná?“ zeptal se tiše u večeře. „Proč nám upírá to, co dává jí?“ Něco v něm se zlomilo.
Já si ronila slzy v koupelně, když jsem dočetla další WhatsAppovou konverzaci, kde Pavlína Veronice radí se vším a ptá se, jestli s malým nechce na dýl k ní na chalupu do Jeseníků – přece „ten horský vzduch je nejlepší.“ My nikdy na chalupu na víkend pozvaní nebyli.
Začali jsme se doma hádat. Moje frustrace gradovala. Každé rozhodnutí o Terezce jsem musela dělat sama. „Možná to dělám špatně, možná fakt nejsem dost dobrá máma,“ říkala jsem si nahlas, a Filip, místo slibu, že všechno se nějak srovná, začal svou mámu ignorovat.
Jedno pondělní ráno přišel. „Musíme si s mámou promluvit. Tohle není fér.“ V jeho očích byla poprvé zlomenost místo vzdoru. Uspořádali jsme malou rodinnou poradu. Pavlína přišla s typickou energií: „Copak, děti, něco s malou?“
Filip to nevydržel: „Mami, proč jsi pro Veroniku všechno a pro Amélii a naši Terezku nic? Kde jsi byla, když jsme tě prosili o pomoc?“ Pavlína nejdříve zrudla, pak se rozplakala: „Já jsem jen… já se prostě víc vidím v dceři! A taky si myslím, že Amélie má silnější povahu, že to zvládne! Já to tak necítila, že vás zanedbávám…“
Tak jednoduché to přece není, že? Některé rány prostě nezacelí slova ani omluvy.
Naše vztahy jsou od té doby napjaté. Pavlína nám občas volá, ale už nikdy mezi námi nebude ta důvěra. Veronika pořád o mamince básní a já jen tiše závidím – nebo vlastně už tolik ne. Uvědomila jsem si, že není horší samota než ta v rodině.
Ptám se sama sebe: Je vůbec možné někdy odpustit mámě za to, že mé dítě upozaďuje vůči jinému vnoučeti? Má smysl se dál snažit, nebo je lepší uzavřít srdce a chránit sebe i Terezku, ať to stojí, co to stojí?