„Jsi moje žena, tak se podle toho chovej.“ V tu chvíli jsem pochopila, že v tom bytě na sídlišti ztrácím sama sebe

„Kam jdeš?“ ozvalo se za mnou ve chvíli, kdy jsem už měla ruku na klice. „Jen za Janou na kafe,“ odpověděla jsem tiše. Petr se opřel o futra, založil ruce a podíval se na mě tím svým klidným, skoro až laskavým pohledem, ze kterého mě ale vždycky zamrazilo. „A kdo udělá večeři? A proč jsi mi to neřekla dřív?“ V tu chvíli jsem stála v předsíni našeho panelákového bytu v Kladně, kabát na sobě, kabelku přes rameno, a připadala si jako malá holka, která žádá o povolení jít ven.

Kdysi jsem si myslela, že to je láska. Když jsme se poznali, bylo mi třicet dva, pracovala jsem v lékárně a po jednom ošklivém rozchodu jsem zoufale toužila po jistotě. Petr působil jako opora. Uměl zařídit věci, mluvil rozhodně, všude nás vozil autem, na návštěvách platil útratu a moje máma říkala: „Takového chlapa si važ. Dneska jsou všichni nerozhodní.“ Jenže ta jeho „rozhodnost“ se pomalu přelila úplně do všeho.

Nejdřív to byly maličkosti. „Tu sukni si neber, je moc krátká.“ „Proč potřebuješ jezdit sama do Prahy?“ „Jana tě jen využívá.“ Pak mi začal kontrolovat účet, prý ať máme přehled. Když jsem si koupila nové boty, zeptal se mě, jestli si myslím, že peníze rostou na stromě. Když jsem chtěla jet na víkend za sestrou do Pardubic, urazil se na tři dny. A já? Já pořád ustupovala. Kvůli klidu. Kvůli tomu, aby nebyla doma dusná atmosféra. Kvůli tomu, že jsem nechtěla poslouchat mámu, jak mi po dalším nevydařeném vztahu říká: „Ty neumíš s chlapem vydržet.“

Nejhorší na tom bylo, že Petr nikdy nekřičel tak, aby to znělo jednoznačně. On mě spíš pomalu gumoval. „Tohle si špatně pamatuješ.“ „Přeháníš.“ „Všechno dělám pro nás.“ A já se postupně přestávala poznávat. Přestala jsem nosit červenou rtěnku, protože mu přišla vulgární. Přestala jsem chodit po práci s kolegyněmi, protože prý rodina má být na prvním místě. Přestala jsem říkat nahlas, co chci, protože každá moje potřeba se v jeho podání změnila v sobectví.

Zlom přišel loni o Vánocích. Seděli jsme u jeho rodičů v Rakovníku, na stole bramborový salát, kapr, cukroví, televize puštěná nahlas. Jeho maminka se mě zeptala, kdy už konečně odejdu z lékárny a najdu si něco „klidnějšího“, abych se mohla víc věnovat domácnosti. Zasmála se, jako by to byl vtip. Já taky. Jenže Petr řekl: „Já jí to vysvětluju pořád. Lenka je hodná, ale někdy neví, co je pro ni nejlepší.“ U stolu nastalo ticho. A mně se udělalo fyzicky špatně. Ne kvůli té větě samotné, ale kvůli tomu, že ji řekl za mě. Jako by můj život byl projekt, který řídí on.

Ten večer jsem mu v autě poprvé odporovala. „Nejsem dítě, Petře.“ Chvíli mlčel a pak pronesl: „Jsi moje žena, tak se podle toho chovej.“ Ta věta ve mně praskla jako led pod nohama. Dívala jsem se z okna na tmavou silnici a došlo mi, že už dlouho nežiju svůj život, jen se snažím nepřekážet v tom jeho.

Začala jsem potají dělat malé kroky. Zašla jsem po práci na kávu s Janou. Obnovila jsem si vlastní spořicí účet. Vzala jsem si přesčas, aniž bych to doma vysvětlovala jako provinění. Když se mě Petr ptal, kde jsem byla, odpovídala jsem klidně, ne omluvně. Doma houstla atmosféra. Přestal se mnou mluvit, bouchal skříňkami, vyčítal mi, že se měním. Měl pravdu. Měnila jsem se. Po letech jsem se vracela sama k sobě.

Poslední kapka přišla v březnu. Našla jsem v jeho telefonu zprávy jeho matce: „Neboj, srovnám ji. Poslední dobou moc vyskakuje.“ Seděla jsem tehdy na kraji postele, mobil v ruce, a cítila směs studu a vzteku. Ne proto, že mě pomlouval. Ale protože jsem dovolila, aby se o mně takhle mluvilo, jako bych byla věc, ne člověk.

Když přišel domů, neplakala jsem. Jen jsem měla sbalenou tašku. „Jednou ses mě ptal, proč pořád něco řeším,“ řekla jsem mu. „Protože už nechci zmizet sama sobě.“ Nejdřív se smál. Pak mě přesvědčoval. Pak mi řekl, že beze mě stejně nikdo nebude chtít žít. A tehdy jsem poprvé necítila strach. Jen obrovskou únavu a zvláštní klid.

Dneska bydlím v malém podnájmu v Berouně. Není tam všechno dokonalé. Počítám každou korunu, občas mě přepadne samota, máma se mnou ještě pořád mluví stylem „mohla jsi to vydržet“. Ale ráno si uvařím kávu, otevřu okno a nikdo se mě neptá, proč jsem si vzala právě ten hrnek, kam jdu a s kým budu. A ten klid má pro mě větší cenu než všechna falešná harmonie.

Řekněte mi — kdy podle vás člověk překročí hranici, za kterou už kompromis není láska, ale ztráta sebe sama?
A kolik ticha má žena spolknout, než si dovolí konečně říct dost?